قابلیت تشخیص دستکاری دوربین مدار بسته یا Tamper Detection چیست ؟

دوشنبه 25 تیر 1397 ساعت 09:59

خرید دوربین بسته
فناوری تشخیص دستکاری یا خرابکاری یکی از ویژگی های آنالیز تصویری در دوربین های تحت شبکه است این تکنولوژی هنگامی که دوربین مورد دستکاری قرار می گیرد یا ضربه می خورد می تواند با ارسال آلارم کاربر را باخبر کند.
هنگامی که دوربین IP در محلی نصب می شود همواره می تواند در معرض خطر قرار داشته باشد ، ضربه زدن به دوربین مداربسته ، تغییر جهت و زاویه دید دوربین ، دستکاری دوربین ، اسپری پاشیدن به شیشه جلوی دوربین مداربسته ، پوشاندن لنز دوربین با پارچه یا یک عامل خارجی و بسیاری از موارد دیگر از خطراتی است که می تواند یک دوربین مدار بسته نصب شده را تهدید کند. هنگامی که فردی قصد ضربه زدن به دوربین را داشته باشد قابلیت Tamper Detection دوربین می تواند با شناسایی خطر به NVR اطلاع داده و این آلارم توسط سیستم مرکزی به کاربرا اطلاع رسانی می شود. این فرایند را Tampering Alarm می گویند.
اساس کار قابلیت تشخیص خرابکاری یا تشخیص دستکاری چگونه است ؟

قابلیت تشخیص خرابکاری یا دستکاری ، به دوربین مداربسته امکان شناسایی عواملی مانند ضربه ، پوشاندن لنز ، تغییر جهت  و … را می دهد و کاربر می تواند در این مواقع سریعا از اینگونه تهدیدات باخبر شده و اقدامات پوششی و بازدارنده را انجام دهد.

سیستم تشخیص دستکاری دوربین مدار بسته می تواند موارد زیر را به کاربر اطلاع رسانی نماید :

    ضربه زدن به دوربین و تلاش برای از جا در آوردن دوربین مداربسته ( سرقت دوربین )
    اسپری پاشیدن بر روی دریچه لنز و شیشه جلوی دوربین مدار بسته
    قطع برق دوربین مدار بسته ( نخستین کاری که سارقین انجام می دهند )
    پوشاندن دریچه لنز دوربین مدار بسته توسط عوامل خارجی
    تغییر فوکوس دوربین مدار بسته
    تغییر جهت دوربین مدار بسته
    قطع شدن ارتباط شبکه دوربین مداربسته با NVR

    این فناوری هم مانند بسیاری از فناوریهای هوشمند دوربین مدار بسته می تواند با آلارم های اشتباه کاربران را کلافه کند از این رو می توان با تعریف زمان مناسب با توجه به نوع آلارم از بروز آلارم اشتباه جلوگیری کرد. به عنوان مثال هنگامی که برگ درخت جلوی دریچه لنز دوربین را برای چند ثانیه می پوشاند و سپس از جلوی لنز کنار می رود، تعریف حداقل زمان برای آن می تواند کمک کننده باشد و از ارسال آلارم اشتباه توسط سیستم جلوگیری کند.

    قابلیت تشخیص خودکار دستکاری دوربین مدار بسته معمولا تنها در دوربین های هوشمند وجود دارد و هر دوربینی این قابلیت را پشتیبانی نمی کند. از این قابلیت می توان برای سناریو های مختلف استفاده کرد که چند نمونه از آنها عبارتند از :
    پوشاندن دریچه لنز دوربین در حیاط یا راهروهای زندان ، در این حالت دوربین فورا به ماموران امنیتی اطلاع رسانی می کند تا هر گونه خطری را در همان ابتدا شناسایی و برطرف کنند.
    تغییر جهت دوربین مداربسته نصب شده در یک کارخانه که مشغول شمارش تعداد کارتن هایی است که توسط دستگاه بسته بندی می شود . در این حالت سیستم تشخیص خودکار خرابکاری با اطلاع رسانی به موقع از هر مورد مشکوکی جلوگیری می کند.
    تغییر فوکوس دوربین مداربسته نصب شده در قسمت درب ورودی شعبه یک بانک در اثر پاشیدن اسپری ، در این موقع سیستم تشخیص خودکار می تواند با اطلاع رسانی به موقع ، از بروز هر تهدیدی شامل سرقت مسلحانه جلوگیری می کند.
خرید دوربین بسته

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.