تکنولوژی تشخیص دستکاری دوربین مدار بسته یا Tamper Detection چیست ؟

چهارشنبه 3 مرداد 1397 ساعت 12:00

خرید دوربین مداربسته
فناوری تشخیص دستکاری یا خرابکاری یکی از ویژگی های آنالیز تصویری در دوربین مداربسته تحت شبکه است این تکنولوژی هنگامی که دوربین مورد دستکاری قرار می گیرد یا ضربه می خورد می تواند با ارسال آلارم کاربر را باخبر کند.
هنگامی که دوربین مداربسته IP در محلی نصب می شود همواره می تواند در معرض خطر قرار داشته باشد ، ضربه زدن به دوربین ، تغییر جهت و زاویه دید دوربین ، دستکاری دوربین ، اسپری پاشیدن به شیشه جلوی دوربین ، پوشاندن لنز دوربین مداربسته با پارچه یا یک عامل خارجی و بسیاری از موارد دیگر از خطراتی است که می تواند یک دوربین مدار بسته نصب شده را تهدید کند. هنگامی که فردی قصد ضربه زدن به دوربین را داشته باشد قابلیت Tamper Detection دوربین می تواند با شناسایی خطر به NVR اطلاع داده و این آلارم توسط سیستم مرکزی به کاربرا اطلاع رسانی می شود. این فرایند را Tampering Alarm می گویند.
اساس کار قابلیت تشخیص خرابکاری یا تشخیص دستکاری چگونه است ؟

قابلیت تشخیص خرابکاری یا دستکاری ، به دوربین مدار بسته امکان شناسایی عواملی مانند ضربه ، پوشاندن لنز ، تغییر جهت  و … را می دهد و کاربر می تواند در این مواقع سریعا از اینگونه تهدیدات باخبر شده و اقدامات پوششی و بازدارنده را انجام دهد.

سیستم تشخیص دستکاری دوربین مداربسته می تواند موارد زیر را به کاربر اطلاع رسانی نماید :

    ضربه زدن به دوربین و تلاش برای از جا در آوردن دوربین مدار بسته ( سرقت دوربین )
    اسپری پاشیدن بر روی دریچه لنز و شیشه جلوی دوربین مدار بسته
    قطع برق دوربین مدار بسته ( نخستین کاری که سارقین انجام می دهند )
    پوشاندن دریچه لنز دوربین مدار بسته توسط عوامل خارجی
    تغییر فوکوس دوربین مدار بسته
    تغییر جهت دوربین مدار بسته
    قطع شدن ارتباط شبکه دوربین مدار بسته باnvr

    این فناوری هم مانند بسیاری از فناوریهای هوشمند دوربین مداربسته می تواند با آلارم های اشتباه کاربران را کلافه کند از این رو می توان با تعریف زمان مناسب با توجه به نوع آلارم از بروز آلارم اشتباه جلوگیری کرد. به عنوان مثال هنگامی که برگ درخت جلوی دریچه لنز دوربین را برای چند ثانیه می پوشاند و سپس از جلوی لنز کنار می رود، تعریف حداقل زمان برای آن می تواند کمک کننده باشد و از ارسال آلارم اشتباه توسط سیستم جلوگیری کند.

    قابلیت تشخیص خودکار دستکاری دوربین مدار بسته معمولا تنها در دوربین های هوشمند وجود دارد و هر دوربینی این قابلیت را پشتیبانی نمی کند. از این قابلیت می توان برای سناریو های مختلف استفاده کرد که چند نمونه از آنها عبارتند از :
        پوشاندن دریچه لنز دوربین در حیاط یا راهروهای زندان ، در این حالت دوربین فورا به ماموران امنیتی اطلاع رسانی می کند تا هر گونه خطری را در همان ابتدا شناسایی و برطرف کنند.
        تغییر جهت دوربین مداربسته نصب شده در یک کارخانه که مشغول شمارش تعداد کارتن هایی است که توسط دستگاه بسته بندی می شود . در این حالت سیستم تشخیص خودکار خرابکاری با اطلاع رسانی به موقع از هر مورد مشکوکی جلوگیری می کند.
        تغییر فوکوس دوربین مدار بسته نصب شده در قسمت درب ورودی شعبه یک بانک در اثر پاشیدن اسپری ، در این موقع سیستم تشخیص خودکار می تواند با اطلاع رسانی به موقع ، از بروز هر تهدیدی شامل سرقت مسلحانه جلوگیری می کند

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد